Aktualności

19.06.2019r.

Zakończenie roku szkolnego


Dnia 19.06.2019r. w Szkole Podstawowej w Czapiewicach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Na uroczystość przygotowaną przez wychowawczynię panią Joannę Cupa oraz uczniów klasy VI i V przybyli zaproszeni goście m.in. Sołtys wsi Czapiewice – pan Marian Janikowski, nauczyciele i rodzice oraz pozostali uczniowie. Uroczystość rozpoczęła wystąpieniem pani Dyrektor Renata Stoltmann, która nawiązała do wszystkich ważnych i tych codziennych sukcesów uczniów, życząc im oraz nauczycielom udanych i bezpiecznych wakacji. Następnie wychowawcy klas I - V wręczyli świadectwa swoim podopiecznym. Potem nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klasy VI oraz rozdanie im świadectw i nagród. Nagrody dla uczniów ufundowała i wręczyła Rada Rodziców. Po części oficjalnej wystąpili uczniowie klasy VI i V w części artystycznej. Z łezką w oku tegoroczni szóstoklasiści żegnali się ze szkołą, kolegami z młodszych klas, wracając wspomnieniami do tych wspólnie przeżytych tylu lat.

tekst - Katarzyna Olszewska18.06.2019r.

Zajęcia kształtujące kreatywność


Przez cały rok szkolny 2018/2019 uczniowie klasy IV i V uczęszczali na zajęcia kształtujące kreatywność prowadzone przez p. Joannę Cupa. Zajęcia te miały na celu pobudzić ich wyobraźnię, logiczne myślenie, jak również nauczyć praktycznego zastosowania wiedzy poznanej na lekcjach. Uczniowie na tych zajęciach np. projektowali opakowania, tworzyli kartki świąteczne, rozwiązywali zagadki logiczne, tworzyli bajki, prowadzili sklep, budowali makietę, rysowali plan w skali oraz sporządzali kosztorys świetlicy. Wszyscy chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach co widać na zamieszczonych niżej fotografiach.

tekst - Joanna Cupa17.06.2019r.

Podsumowanie konkursu SKO


W tegoroczenej edycji konkursu postanowiono wyróżnić następujące osoby: Klaudia Janikowska, Szymon Czapiewski, Iga Janikowska, Agata Grajkowska, Mateusz Drewek, Aleksandra Grajkowska, Małgorzata Zblewska. Pozostali tzn. Filip Warnke, Julia Jankowska, Agata Szyngwelska, Paweł Szyngwelski otrzymali drobne upominki.

tekst - Joanna Cupa08.06.2019r.

Bruscrossing


8 czerwca 2019r. w Brusach odbyły się Gminne Obchody Dnia Dziecka. Z tej okazji każda ze szkół mogła zaprezentować w ciekawy sposób książkę, tak aby zachęcić dzieci do czytania. Ośmioro uczniów naszej szkoły również wzięło udział w przemarszu, przedstawiając „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”. Naszym hasłem przewodnim były słowa: „Mali wyglądem, wielcy sercem”. Krasnoludki i królewna doskonale odnaleźli się w swoich rolach, dumnie krocząc po ulicach miasta. Dzieci zdobyły wyróżnienie w kategorii O-III, otrzymując pieniądze na drobne upominki.

tekst - Monika Wałdoch07.06.2019r.

Otwarcie nowego stadionu w Brusach


My rówież tam byliśmy:D07.06.2019r.

Zakończenie projektu „Koder Junior - Szkoła Mistrzów Programowania”


Dobiegła końca przygoda z programowaniem w ramach projektu „Koder Junior- Szkoła Mistrzów Programowania”. Uczniowie przez cały rok szkolny poznawali tajniki programowania. Na pamiątkę każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.

tekst - Renata Stoltmann06.06.2019r.

Plastikowe nakrętki


6 czerwca odwiedził naszą szkołę Tymek Buza wraz ze swoją mamą, dla którego zbieraliśmy plastikowe nakrętki. W tym roku także przyłączyliśmy się do tej akcji. Uzbieraliśmy cztery wielkie worki, może to niewiele, jak na naszą małą społeczność szkolną, ale myślimy, że każda nakrętka jest ważna.
Dziękujemy, że mogliśmy poznać Tymka i dalej będziemy zbierać nakrętki, bo wiemy, że jest to potrzebne.

tekst - Magdalena Rudnik06.06.2019r.

Piknik


Korzystając z pięknej pogody uczniowie klas 0-II wybrali się na piknik do lasu. Dzieci słuchały odgłosów przyrody, a także mogli zaobserwować stado danieli. Pomimo zmęczenia wszyscy uśmiechnięci i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

tekst - Renata Stoltmann31.05.2019r.

Dzień Dziecka i Sportu


Dnia 31.05.2019r. w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka i sportu. Jest to impreza oczekiwana przez uczniów naszej szkoły, ponieważ dostarcza im wiele atrakcji i radosnych przeżyć. Program imprezy zawierał propozycje różnorodnych konkursów rekreacyjno-sportowych. Dzieci zostały podzielone na dwie kategorie klasy „0” – I oraz klasy II – VI w każdej po 3 drużyny. Uczniowie zmagali się w następujących konkurencjach: drużynowy tor przeszkód, budowanie wieży z klocków na czas, rzut woreczkami do tarczy, zgadywanki promujące zdrowy styl życia, drużynowe przeciąganie liny, zapamiętywanie obrazków, golf, żabie skoki, wyścigi wózkami, strzały do bramek. Nie bywałą atrakcją dla dzieci był również Masterchef junior zakończony degustacją. Przedszkolaki przygotowywały kompot, klasa I – sałatkę owocową, natomiast starsi pizzę. Ostatnią konkurencją z jaką zmierzyli się uczestnicy zabawy było podanie jak najwięcej skojarzeń ze słowami uzależnienie i brak uzależnień. Młodsza grupa mogła swoje skojarzenia namalować. Natomiast starsi musieli drużynowo ułożyć ze słów wypisanych wcześniej, krótkie historie poruszające problem uzależnień, które zostały wspólnie odczytane i omówione. Dzięki zaangażowaniu p. Aleksandry Janikowskiej oraz Magdaleny Wysockiej dzieci miały możliwość przeobrazić się w tygrysy, minionki i wiele innych bajkowych postaci. Za co serdecznie dziękujemy. Ogromne podziękowania należą się również p. Teresie Czapiewskiej, która dzielnie pracowała w kuchni.

Na koniec podsumowano wyniki rywalizacji, dzieciom zostały wręczone dyplomy za zwycięstwo oraz upominki z okazji ich święta. Tego dnia została wręczona również nagroda uczennicy klasy V - Annie Weltrowskiej za wyróżnienie w międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur 2019. Podsumowano Bitwę ortograficzną trwającą od października do maja organizowaną przez p. Katarzynę Olszewską, której mistrzem została Aleksandra Grajkowska z klasy VI. Pani dyrektor Renata Stoltmann wręczyła także karty rowerowe uczniom klasy IV.

Imprezę zorganizowała p. Joanna Cupa, środki finansowe zostały pozyskane od Rady Szkoły i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którego celem jest uświadomienie uczniom wpływu alkoholizmu na życie i zdrowie człowieka, przeciwdziałanie agresji między ludzkiej, promowanie czynników wpływających na wysoką jakość zdrowia (sport, profilaktyka uzależnień), dostarczenie informacji o alkoholu i narkotykach oraz innych substancjach uzależniających, a także o zagrożeniach towarzyszących ich zażywaniu.

Zaplanowane efekty tj:
- uświadomienie uczniom na czym polega zdrowy styl życia,
- eliminowanie złych nawyków i przyzwyczajeń,
- kształtowanie pozytywnych relacji między rówieśnikami,
- dążenie do asertywności,
- efektywne wykorzystanie czasu wolnego,
- rozwój twórczych zainteresowań uczniów,
zostały osiągnięte, co widać po uśmiechach uczniów, którzy świetnie tego dnia się bawili.

tekst - Joanna Cupa30.05.2019r.

Wycieczka do Torunia


Dnia 30 maja 2019 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było planetarium.
Od lat niesłabnącym powodzeniem w planetarium cieszy się "Cudowna podróż". Ten wesoły i dynamiczny seans przedstawia w bardzo przystępny sposób podstawowe gwiazdozbiory. Dzieci pod opieką astronoma wyruszają w rejs na Księżyc, lądują na Marsie, przelatują przez pierścienie Saturna i poszukują odpowiedzi na wiele frapujących pytań.
Po kosmicznej podróży pojechaliśmy do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. To interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Tutaj zwiedzający samodzielnie przeprowadzają doświadczenia, badają zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznają prawa przyrody. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne. A wszystko to w zaadaptowanym gmachu zabytkowych XIX-wiecznych dawnych młynów Richtera. Wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.
Po tych atrakcjach przespacerowaliśmy się jeszcze po Starym Mieście. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika i Krzywą wieżę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

tekst - Magdalena Rudnik24.05.2019r.

Dzień Matki


Dnia 24.05.2019r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna dla dzieci uroczystość – Dzień Matki. Z tej okazji wszyscy uczniowie zaprosili swoje kochane Mamy na przedstawienie. Po nim wręczyli drobne upominki. Mamy przy kawie i cieście, ze wzruszeniem i uśmiechem obejrzały występy swych pociech. Uroczystość przygotowała wychowawczyni Katarzyna Olszewska.

tekst - Katarzyna Olszewska20.05.2019r.

Czwórbój lekkoatletyczny


W poniedziałek 20.05.2019 na stadionie w Brusach odbyły się Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych chłopców w czwórboju lekkoatletycznym. Reprezentacja szkoły składała się z 6 zawodników. Każdy ze startujących musiał brać udział w czterech konkurencjach lekkoatletycznych, a były to: - bieg 60 m, rzut piłeczką palantową, bieg– 1000 m, skok wzwyż.

Nasi chłopcy dali z siebie wszystko i ostatecznie zajęli VI miejsce. Szkołę reprezentowali: Franciszek Czapiewski, Dawid Leszczyński, Tomasz Zblewski, Bartosz Wysocki, Hubert Zygmański i Filip Warnke.

Serdecznie gratulujemy.

tekst - Renata Stoltmann09.05.2019r.

Spektakl teatralny w CKiB


9 maja uczniowie z klasy I i II wybrali się na przedstawienie do CKiB w Brusach pt. „Prastara Książnica – skarb i tajemnica… bo mądrość tkwi nie tylko w WiFi ”. Była to bajka promująca czytelnictwo oraz świadome korzystanie z Internetu. Aktorzy teatru Maska przedstawili nam przygody piratki Kiry, która w podróży, której celem jest poszukiwanie skarbu, straciła dostęp do sieci. Dzieci musiały pomóc piratce z zagadką Szamana, dzięki czemu bawiły się świetnie i były żywo zainteresowane spektaklem. Dziękujemy CKiB za zaproszenie na tak wyjątkowe przedstawienie.

tekst - Magdalena Rudnik09.05.2019r.

Przedszkolaki na lodach


9 maja grupa przedszkolna wraz z wychowawczynią wybrała się do lodziarni w Brusach. Dzieci mogły samodzielnie wybrać swój ulubiony smak.Lody były pyszne. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do szkoły.

tekst - Marta Muzykiewicz - Jaszewska07.05.2019r.

Warsztaty „Zaborskie koguty”


7 maja, klasy „0”, I i II brały udział w warsztatach w Chacie kaszubskiej pt. „Zaborskie koguty”, które były nagrodą za zajęcie II miejsca w konkursie inscenizacji „Na powitanie wiosny”. Głównym celem jaki niosły ze sobą zajęcia było zapoznanie się z twórczością i osobą, naszego lokalnego artysty – Józefa Chełmowskiego. Największą atrakcją było malowanie drewnianych kogucików. Każdy uczeń mógł samodzielnie wykonać taką pracę, a jej efekt zabrać do domu. Wróciliśmy do szkoły w znakomitych nastrojach i długo jeszcze rozpamiętywaliśmy tę wspaniałą zabawę.

tekst - Magdalena Rudnik