Aktualności

08.11.2019r.

"Żeby Polska była Polską"


Dnia 8 listopada w naszej szkole odbył się apel okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięliśmy udział w akcji "Szkoła pamięta", więc rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu Polski o godzinie 11:11. Uczniowie ze starszych klas przybliżyli historię dążenia Polaków do WOLNEJ OCZYZNY, która przez 123 lata była w niewoli. Zaśpiewalismy piosenki patriotyczne oraz wyrecytowaliśmy piękne, patriotyczne wiersze. Teraz już każdy uczeń wie co to jest niepodległość

tekst - Marlena Ignera31.10.2019r.

Najpiękniejszy Różaniec Misyjny – konkurs


Papież Franciszek ogłosił Październik 2019 Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. W związku z tym w naszej szkole odbył się Parafialny Konkurs na Najpiękniejszy Różaniec Misyjny.

W konkursie wzięło udział 13. uczniów w kategorii klas I-III. Przepiękne różańce wykonane z rozmaitych materiałów stanowiły nie lada wyzwanie dla komisji konkursowej. Po długich obradach przyznano następujące miejsca:

W kategorii klas przyznano I miejsca ex aequo:

Marlena Kin z kl. I
Jakub Kin z kl. I
Jakub Skiba z kl. III
Bartłomiej Westfal z kl. II

W kategorii klas przyznano II miejsca ex aequo

Kinga Wojciechowska z kl. III
Kinga Kloskowska z kl. I
Mikołaj Wysocki z kl. II
Estera Skiba z kl. I

W kategorii klas przyznano III miejsca ex aequo

Iga Jankowska z kl. II
Klaudia Janikowska z kl. II
Mateusz Drewek z kl. II
Gracjan Janikowski z kl. II
Zuzanna Zblewska z kl. I

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły.

Gratulujemy wszystkim ciekawych pomysłów!

Dziękujemy Rodzicom za poświęcony czas i wspólne rodzinne różańcowe dzieła!

tekst - Beata Przytarska30.10.2019r.

"Na straganie"


W ramach zajęć kształtujących kreatywność uczniowie klasy 2 i 3 przedstawili swoim młodszym kolegom i koleżankom inscenizacje pt. "Na straganie". Przedstawienie bardzo się podobało i zostało nagrodzone brawami.

tekst - Marta Muzykiewicz - Jaszewska28.10.2019r.

Przedszkolaki w Piekarni


28 października 2019 roku przedszkolaki wraz ze swoją wychowawczynią wybrały się na wycieczkę do Piekarni. W związku z tematyką zajęć nie mogło zabraknąć tego wyjazdu, by zapoznać się z pracą piekarza oraz formą wypiekania chleba. Dzieci z uwaga przyglądały się jak wygląda pieczenie chleba. Na początku zobaczyły magazyn, następnie udały się na halę produkcyjną, by tam zobaczyć michę do wyrobu ciasta oraz samo zagniatanie produktów. Pan piekarz pokazał nam jak powstają bułeczki, warkocze i chleby. Na końcu dzieci udały się do ogromnego pieca. Z wypiekami na twarzach mogły posmakować świeżego chleba. Bardzo dziękujemy kierownikowi piekarni panu Grzegorzowi Lubińskiemu za możliwość odwiedzenia "najsmaczniejszego" miejsca w Brusach.

tekst - Monika Wałdoch25.10.2019r.

"Szkoła pamięta"


W ramach akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie z naszej szkoły z klas I – III pojechali w piątek 25 października do Brus. Odwiedzili cmentarz pomordowanych bruszan - „Ofiarom zbrodni hitlerowskich w latach 1939 - 1945”, gdzie zapalili znicz i wysłuchali kilka informacji dotyczących tego miejsca. Przeszli potem na cmentarz parafialny. Tam pomodlili się przy grobach dwóch wielkich osobistości związanych z naszym regionem – Kaszubami. Pierwszy z nich to Jan Karnowski – sławny kaszubski poeta a drugi to Józef Chełmowski – słynny malarz i rzeźbiarz.

tekst - Magdalena Rudnik21.10.2019r.

Przedszkolaki tańczą Zumbę


21 października 2019 roku przedszkolaki miały możliwość skorzystania z zajęć tanecznych, tj. Zumba. Jest to trening w formie tańca, który zawiera w sobie elementy fitness inspirowany muzyką latino. Zajęcia poprowadziła pani Magdalena Etmańska, która jest instruktorką tańca oraz animatorem. Dzieci z chęcią uczestniczyły w zabawie i z uśmiechem na twarzy naśladowały choreografię. Bardzo dziękujemy pani Magdzie za ciekawą lekcję zabawy ruchowej.

tekst - Monika Wałdoch21.10.2019r.

Witaminki


Jesień, to czas, kiedy w naszych ogrodach pojawia się wiele zdrowych i kolorowych przysmaków. Uczniowie klasy III rozmawiali na zajęciach o wartościach odżywczych pokarmów. Jako dowód na to, że wiedzą co należy jeść i pić, aby się zdrowo odżywiać wykonali pyszny sok owocowy.

tekst - Renata Stoltmann17.10.2019r.

Konkurs matematyczny


17 października został przeprowadzony szkolny etap Wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu Matematycznego dla klas IV - VIII. Pomimo, że zadania były bardzo trudne Annie Weltrowskiej zabrakło zaledwie kilka punktów aby przejść do następnego etapu. W związku z czym została wyróżniona i nagrodzona skromnym upominkiem. Serdecznie gratulujemy wiedzy.

tekst - Joanna Cupa16.10.2019r.

Ślubowanie klas I i apel z okazji DEN


16 października odbyło się ślubowanie i pasowanie na uczniów klas pierwszych oraz przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przez samorząd uczniowski wszystkich zgromadzonych gości. Następnie rozpoczęła się część artystyczna wszystkich dzieci. Występy uświetniły piękne wiersze i piosenki. Po części artystycznej uczniowie klasy I złożyli ślubowanie, a następnie Pani Dyrektor pasowała każdego ucznia kładąc symboliczny ołówek na ramię. Pani Dyrektor pasowała również nowo przyjętych przedszkolaków. Na zakończenie wszyscy uczniowie i przedszkolacy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Po pasowaniu uczniowie starszych klas przedstawili akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na koniec nauczyciele otrzymali piękne kwiaty. Po zakończeniu odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był wyjątkowy dzień, pełen radości, uśmiechu i dumy.

tekst - Marta Muzykiewicz - Jaszewska15.10.2019r.

Jesienny turniej piłki nożnej


We wtorek 15.10.2019r. na boisku sportowym w Czyczkowach odbył się gminny turniej piłki nożnej, w ramach GLPN. W turnieju wzięło udział 9 drużyn z okolicznych szkół. Naszej drużynie niestety nie udało się wejść do finału, ale gra była naprawdę na wysokim poziomie.

Skład drużyny: Igor Kurs, Paweł Szyngwelski, Filip Kołatka, Bartosz Wysocki, Franciszek Czapiewski, Dawid Leszczyński, Anna Weltrowska, Tomasz Zblewski i Hubert Zygmański.

tekst - Monika Mankiewicz10.10.2019r.

Teatrzyk „Kto jest najpiękniejszy”


10 października uczniowie przedszkola i klas I-III mieli okazję obejrzeć teatrzyk „Kto jest najpiękniejszy”, w wykonaniu artystów ze studia artystycznego „Akada” z Suwałk. Dzieci z zapartym tchem wsłuchiwały się w bajkę, która opowiadała o tym, że w życiu nie jest ważny wygląd, lecz to, kim jesteśmy i co potrafimy zrobić dla drugiego człowieka. Bardzo chętnie wykonywały też zadania i udzielały odpowiedzi na pytania bohaterów, co oznacza, że bardzo im się podobało.

tekst - Renata Stoltmann08.10.2019r.

Stypendium Burmistrza Brus


W dniu 8 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Brusach odbyła się uroczystość wręczenia stypendium Burmistrza Brus uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce w roku szkolnym 2018/2019. Z naszej szkoły stypendium otrzymała Anna Weltrowska z kl. VI, której serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

tekst - Renata Stoltmann04.10.2019r.

„Niekończąca się historia”


Dnia 04.10.19r. uczniowie klasy V i VI wspólnie z rodzicami pojechali na spektakl Teatru Rawa z Katowic „Niekończąca się historia”. Przedstawienie odbyło się w Bytowie w ramach BytOFFskiego FESTIWALU przeglądów teatralnych. Uczniowie zobaczyli wspaniałą opowieść o zaufaniu, odwadze i potędze wyobraźni. Nowatorska inscenizacja kultowej powieści w reżyserii Ewy Kubiak na długo zostanie w pamięci widzów. Wspólny wyjazd zorganizowała wychowawczyni Katarzyna Olszewska.

tekst - Katarzyna Olszewska04.10.2019r.

"Misji Brusmena"


Dnia 04.10.19r. uczniowie naszej szkoły: Bartosz Wysocki, Hubert Zygmański, Tomasz Zblewski, Agata Szyngwelska, Anna Weltrowska wraz z opiekunem Katarzyną Olszewską wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Brusach „Misja Brusmena”. Na zawodników czekało 10 zadań rozmieszczonych w różnych punktach miasta, dotyczących zagadnień związanych z ekologią i segregacją odpadów. Świetna zabawa została połączona tu z edukacją, dzięki czemu każdy z uczestników wzbogacił swoją wiedzę na temat ochrony środowiska.

tekst - Katarzyna Olszewska26.09.2019r.

Europejski Dzień Języków


Czy Wy wiecie, jakie święto skrywa jesień, a dokładnie 26 wrzesień? Europejski Dzień Języków to miedzynarodowe święto obchodzone co rocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
W naszej szkole również swietowalismy. Uczniowie z klasy VI, Ania Weltrowska i Dawid Leszczyński, opowiedzieli w jaki sposób obchodzony jest Europejski Dzień Języków oraz przedstawili ciekawostki o językach na świecie. Następnie uczniowie klasy III, V oraz VI zmierzyli się z językowymi wyzwaniami. Z ogromnym zaangażowaniem rozwiązali quiz, zapoznali się z rosyjską cyrylicą i próbowali napisać wyrazy po rosyjsku. Uczniowie poznali funkcje słownika internetowego, starali się przetłumaczyć wybrane słowa na 5 języków: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański i litewski. Ciekawym doświadczeniem było tłumaczenie wyrazów z języka niemieckiego na język angielski, a następnie napisanie z nich dyktanda. Ubaw po pachy! Nasze świętowanie zakończyliśmy zabawami szybkiego reagowania, pamięciowymi oraz slowotwórczymi.

tekst - Marlena Ignera26.09.2019r.

Przedszkolaki na Komendzie


26 września 2019r. przedszkolaki wraz z wychowawczynią wybrały się na Posterunek Policji do Brus, by zapoznać się z pracą policjanta. Dzieci miały możliwość zwiedzenia Posterunku Policji. Zapoznały się ze sprzętem potrzebnym do pracy policjanta. Przy okazji przypomniały sobie o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym, otrzymując niespodzianki takie jak kamizelki i opaski odblaskowe. Korzystając ze sprzyjającej pogody dzieci wybrały się na pobliski plac zabaw, posilając się przy tym drugim śniadaniem. Bardzo dziękujemy Panu Sławomirowi Sawie za ciekawą lekcję bezpieczeństwa oraz niespodzianki.

tekst - Monika Wałdoch25.09.2019r.

Szkolna wycieczka


Dnia 25 września klasy I-VI wybrały się na wycieczkę do Świata Labiryntów w Blizianach. W jego skład wchodzą: labirynt w polu kukurydzy, labirynt drewniany oraz mniejsze labirynty. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy.Każda z grup wraz z opiekunem dostała mapę labiryntu i chorągiewkę. Zadaniem uczniów było przejść cały labirynt w polu kukurydzy i odnaleźć miejsca zaznaczone na mapie. Nie było to wcale proste zadanie, wystarczyło na chwilę się zakręcić, albo źle odczytać drogę na mapie i już można było zabłądzić. Po upływie około 2 godzin, grupy odnalazły wyjście z labiryntu. Kolejną atrakcją dla uczniów było przejście labiryntu drewnianego który również okazał się nie lada wyzwaniem dla naszych uczniów ale i z tym labiryntem grupy sobie poradziły. Uczniowie zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do domu.

tekst - Marta Muzykiewicz - Jaszewska24.09.2019r.

Bieg Gryfa


24 września odbyła się na stadionie w Brusach XXIII edycja Biegu Gryfa.Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów.W tym roku możemy się pochwalić sukcesem Ani Weltrowskiej która w swojej kategorii wiekowej zajęła III miejsce. Gratulujemy Ani a wszystkim uczniom życzymy sukcesów w przyszłym roku.

tekst - Marta Muzykiewicz - Jaszewska22.09.2019r.

Sprzątanie świata20.09.2019r.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA


„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

20 września każdy przedszkolak ma swoje święto. W tym dniu, każdy wychowanek mógł przynieść do przedszkola swoją ulubioną zabawkę. Dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach ze śpiewem oraz z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Aby uświetnić ten radosny dzień, dzieci miały możliwość zrobienia wesołego zdjęcia w tzw. Fotobudce. Na koniec po ówczesnym zakupieniu biletów za przybicie piątki, Pani zaprosiła dzieci do uczestnictwa w seansie filmowym, zajadając przy tym popcorn. Dzieci otrzymały również dyplomy i odznakę dzielnego przedszkolaka. Nie zabrakło uśmiechu, radości oraz słodkości. Taki dzień mógłby być zawsze.

tekst - Monika Wałdoch20.09.2019r.

Dbamy o zęby


W piątek 20 września klasę I odwiedziła pani pielęgniarka, która przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat higieny jamy ustnej oraz prawidłowego mycia zębów. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób i kiedy myć zęby, aby były piękne i zdrowe. Pani pielęgniarka uczyła również jak prawidłowo szczotkować zęby.

tekst - Marta Muzykiewicz - Jaszewska02.09.2019r.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO


2 września 2019r. w świetlicy wiejskiej w Czapiewicach odbyło się uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020. Pani dyrektor Renata Stoltmann przywitała wszystkich uczniów i rodziców. Następnie dzieci wraz ze swoimi wychowawcami udały się do sal, by otrzymać plan lekcji. Życzymy wszystkim uczniom wytrwałości w nauce i wielu sukcesów w nadchodzącym roku. Powodzenia.

tekst - Monika Wałdoch