Aktualności

16.05.2018r.

Wyjazd do ZGK w Brusach


16 maja 2018 r. dzieci z klas "0" oraz "I" wybrali się na wycieczkę do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Brusach. Przewodniczką po oczyszczalni ścieków Brusach była p. Joanna Pestka, która oprowadziła uczniów po terenie oczyszczalni oraz zapoznała z wszystkimi etapami oczyszczania ścieków. Uczniowie poznali również pracę w laboratorium oraz konieczność regularnego badania ścieków. Dzieci obejrzały również sterownię, w której mieszczą się komputery sterujące oczyszczalnię. Kolejnym celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pojęciem segregacji odpadów oraz zagospodarowanie odpadów. Dzieci dowiedziały się, że prawidłowa segregacja odpadów ma bezpośredni wpływ na czystość środowiska. Dzień ten był dla dzieci niezwykłym przeżyciem. Dzięki tej wycieczce dzieci uzmysłowiły sobie jak ważny a zrazem długotrwały i skomplikowany jest proces oczyszczania ścieków.

tekst - Justyna Żywiec25.04.2018r.

Dzień Ziemi


25 kwietnia 2015r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie z okazji Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie z klasy czwartej przygotowali przedstawienie o tematyce ekologicznej i kilka zagadek dla najmłodszych. Wszystkim widzom występy bardzo się podobały. Nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

tekst - Magdalena Rudnik23.04.2018r.

„Anioły Chełmowskiego”


23 kwietnia uczniowie z klas III-VI naszej szkoły brali udział w warsztatach w Chacie Kaszubskiej „Anioły Chełmowskiego”. Głównym celem warsztatu było zapoznanie uczestników z postacią Józefa Chełmowskiego oraz jego twórczością. Uczniowie samodzielnie pomalowali gipsowe figurki aniołów. W ramach warsztatów uczestnicy otrzymali wykonaną przez siebie figurkę.

tekst - Magdalena Rudnik14.04.2018r.

Dbamy o zęby


Dbanie o zęby, aby były piękne i zdrowe to obowiązek każdego człowieka. Przedszkolaki oraz uczniowie klasy I naszej szkoły, wzięli udział w Programie edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a–med Oral-B „Niesamowity świat Higieny Jamy Ustnej”. Dzieci dowiedziały się jak należy prawidłowo myć zęby i czym je myć, co trzeba jeść, aby były zdrowe, a także w ramach całego cyklu zajęć rozwiązywały wesołe łamigłówki związane z ochroną i higieną jamy ustnej.

tekst - Renata Stoltmann13.04.2018r.

Wiosenny Zawrót Głowy


13 kwietnia w Szkole Podstawowej w Lubni odbyło się podsumowanie konkursy plastycznego „Kolorowy świat papieroplastyki – Wiosenny Zawrót Głowy”. Konkurs polegał na zrobieniu wiosennego kwiatka z krepiny. Wysłaliśmy kilka prac i uznanie zdobyły kwiaty Agaty Szyngwelskiej, która otrzymała wyróżnienie.

tekst - Magdalena Rudnik12.04.2018r.

Szkolny Konkurs Plastyczny „Droga Krzyżowa Pana Jezusa”


Celem konkursu plastycznego było:
- pobudzenie aktywności twórczej uczniów,
- poznanie wydarzeń związanych z męką i śmiercią Pana Jezusa jako źródło naszego zbawienia,
- zachęcanie do udziału w nabożeństwach wielkopostnych

Był adresowany do uczniów klas IV-VI i przeprowadzony w okresie Wielkiego Postu. Uczestnicy wykonywali 1 pracę plastyczną na w/w temat, dowolna techniką i na formacie A3. Wpłynęło 7 prac.
Komisja konkursowa w swojej ocenie zwracała uwagę na estetykę prac, umiejętności plastyczne i zgodność z tematyką konkursu

I miejsce Anna Weltrowska
II miejsce Olimpia Frymark
III miejsce Andżelika Skiba

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne nagrody.

tekst - Beata Przytarska11.04.2018r.

Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej


11 kwietnia 2018 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Bardzo przyjemnie nam poinformować, iż uczeń naszej szkoły poraz drugi powtórzył swój sukces, zajmując zaszczytne I miejsce. Będzie on reprezentował naszą szkołę na etapie wojewódzkim. Bardzo serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

tekst - Joanna Cupa26.03.2018r.

Turnieju Wiedzy Pożarniczej


26 marca 2018r. w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięło udział troje chętnych uczniów naszej szkoły: Anna Łosińska, Karol Łosiński oraz Michał Kołatka. Karol Łosiński powtórzył swój zeszłoroczny sukces zdobywając kolejny raz zaszczytne pierwsze miejsce. Będzie on reprezentował naszą gminę na szczeblu powiatowym. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

tekst - Joanna Cupa
22.03.2018r.

Konkurs „Na powitanie wiosny”


Już po raz kolejny w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbył się konkurs „Na powitanie wiosny”. Uczniowie naszej szkoły również wzięli w nim udział. W najmłodszej kategorii wiekowej- soliści: udział wzięła Kinga Kloskowska z klasy „O”, wśród grup wokalnych miały okazję zaprezentować się Klaudia Janikowska, Iga Janikowska i Gosia Zblewska z klasy „O”. Wszystkie dziewczynki pełne radości zaśpiewały piosenkę o wiośnie. Sukcesem okazał występ Kingi, która zajęła II miejsce, natomiast pozostałe dziewczynki otrzymały wyróżnienie. Wszyscy radośni i pełni nowych wrażeń związanych z pierwszym publicznym występem na scenie wrócili do szkoły.

tekst - Renata Stoltmann
22.03.2018r.

Podsumowanie szkolnych konkursów z j. angielskiego


Dlaczego warto zwiedzić Wielka Brytanię i USA - przewodnik dla turysty:

Im - Anna Weltrowska
IIm - Julia Jankowska
IIIm - Filip Warnke

Konkurs pięknego czytania po angielsku:

Im - Dawid Leszczyński
IIm - Angelika Skiba
IIIm - Anna Weltrowska i Dominika Leszczyńska

tekst - Marlena Ignera
21.03.2018r.

Korowód wiosenny


21 marca 2018r. w naszej szkole obchodzono „Pierwszy Dzień Wiosny”. Barwny i rozśpiewany korowód prowadził zarząd Samorządu Uczniowskiego, niosąc Marzannę – symbol zimy. Uczniowie z wychowawcami, przemaszerowali ulicami wsi, przywołując słoneczną i ciepłą wiosnę. Pochód zakończył się utopieniem Marzanny w stawie, niedaleko szkoły. Dziękujemy panu strażakowi, który posłużył pomocą i wrzucił Marzannę do stawu. Obchody Dnia Wiosny zakończyły się rozstrzygnięciem konkursu z języka angielskiego oraz rozdaniem nagród i pamiątkowych dyplomów.

tekst - Magdalena Rudnik
16.03.2018r.

POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ


Okres zimowy to czas bardzo trudny i niepewny dla ptaków. Uczniowie klasy I postanowili pomóc ptakom przetrwać zimę, i na terenie naszej szkoły regularnie wsypujemy ziarno do karmników. Gości nam nie brakuje i każdy ptaszek znajdzie coś dla siebie.

tekst - Renata Stoltmann
15.03.2018r.

Kangur 2018


15 marca 2018r. jedenastu uczniów z naszej szkoły, w tym uczennica klasy I, wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur 2018. Uczniowie klasy III i IV mieli do rozwiązania 24 zadania, natomiast starsi 30 zadań w ciągu 75 minut. Zadania były bardzo trudne, a na wyniki trzeba niestety poczekać aż do maja, do tego czasu będziemy trzymać kciuki za tych odważnych, którzy nie bali się spróbować swoich sił w tak trudnym konkursie.

tekst - Joanna Cupa
07.03.2018r.

Warsztaty w Chacie Kaszubskiej


7 marca 2018 roku uczniowie ,,0”, I i III klasy wybrali się na warsztaty do Chaty Kaszubskiej w Brusach Jagliach, które poświęcone były sprzętom gospodarstwa domowego, które wyszły już z użycia. Dzieci poznały wygląd i sposób użytkowania takich rzeczy jak: latarka, telewizor, żelazko, gramofon, magnetofon i wiele wiele innych. Wychowankowie mogli zatańczyć do starych melodii, których już nigdzie nie usłyszą. Warsztaty były dla dzieci ogromna frajdą, ponieważ od początku uczestniczyły w "konkursie", mogąc wykazać się swoją intuicją i błyskotliwością poprzez próbę nazwania sprzętu i jego użytku. Bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi Gradowskiemu za ciekawą lekcję.

tekst - Monika Wałdoch
19.02.2018r.

„Opowiedział Dzięcioł Sowie” Jan Brzechwa


19 lutego 2018 r. dzieci z klas „O” i „I” wybrały się do Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach na spektakl pt. „Opowiedział Dzięcioł Sowie” w wykonaniu aktorów z Gdyni. Była to adaptacja bajki Jana Brzechwy. Przedstawienie miało na celu nauczyć dzieci uczciwości i pokazać, że dobro zawsze popłaca. W tej przygodzie dzieci mogły się przenieść się do malowniczego lasu, gdzie pełne uroku zwierzęta takie jak: dzięcioł, sowa, lis, sarna, kukułki, zajączek opowiedziały fascynującą historię o dwóch leśnych oszustach, którymi byli wilk i ryś. Podczas przedstawienia dzieci miały możliwość zatańczenia i współpracowania z aktorami. Na pewno warto było zwrócić uwagę na piękny śpiew aktorów. Dzięki piosenkom dzieci dokładniej wyobrażały sobie przesłanie bajki. Po powrocie uczniowie z chęcią wspominali przedstawienie.

tekst - Monika Wałdoch