30.05.2019r.

Wycieczka do Torunia


Dnia 30 maja 2019 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było planetarium.
Od lat niesłabnącym powodzeniem w planetarium cieszy się "Cudowna podróż". Ten wesoły i dynamiczny seans przedstawia w bardzo przystępny sposób podstawowe gwiazdozbiory. Dzieci pod opieką astronoma wyruszają w rejs na Księżyc, lądują na Marsie, przelatują przez pierścienie Saturna i poszukują odpowiedzi na wiele frapujących pytań.
Po kosmicznej podróży pojechaliśmy do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. To interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Tutaj zwiedzający samodzielnie przeprowadzają doświadczenia, badają zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznają prawa przyrody. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne. A wszystko to w zaadaptowanym gmachu zabytkowych XIX-wiecznych dawnych młynów Richtera. Wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje. Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra.
Po tych atrakcjach przespacerowaliśmy się jeszcze po Starym Mieście. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika i Krzywą wieżę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.

tekst - Magdalena Rudnik